Skip to main content

Uspješno završen projekat “Upravljanje haptičkim interakcijama"

Emeritus prof. dr. Asif Šabanović uspješno je proveo inovativni projekat pod nazivom "Upravljanje haptičkim interakcijama", koji je sufinanairalo Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo. Saradnja s predanim studentima dodiplomskih i postdiplomskih studija na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS) dobila je pohvale zbog neizmjerne uključenosti studenata i iznimnih rezultata prikazanih na Univerzitetu.

Objavljena su značajna otkrića iz projekta što daje značajan doprinos području haptičkih interakcija. Ova inicijativa imala je za cilj uspostavljanje istraživačkog laboratorija usmjerenog na haptiku i proširenje dometa kibernetičko-fizičkih sistema za daljinske upravljače na dodir i interakcije sila putem komunikacijskih mreža. Ključne zadatke projekta činilo je razvijanje haptičkih sistema i demonstriranje koncepata za snimanje i reproduciranje interakcija čime se postavljaju temelji za internetske haptičke interakcije.

Obimno znanje, stručnost i vođenje emeritusa prof. dr. Asifa Šabanovića kao i trud studenata osigurali su uspjeh projekta i obogatili područje haptičke tehnologije. Ovaj projekat simbolizuje ostvarivanje ciljeva, obećava tehnološki napredak i potiče inovacije u toj oblasti.